Kiedy opłaca się wynajem długoterminowy auta?
Wynajem pojazdu przybiera zazwyczaj formę krótkoterminową. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wypożyczenie samochodu osobowego lub dostawczego jest potrzebne na dłuższy okres czasu. Na jakich zasadach odbywa się wynajem długoterminowy? I kiedy jest on opłacalny? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Na czym polega wynajem długoterminowy?
Długoterminowy wynajem samochodu nazywany jest również opcją "auto na abonament". Usługa ta polega na wypożyczeniu pojazdu na dłuższy okres czasu – od kilku tygodni do kilku miesięcy, a niekiedy nawet na okres kilku lat.
Usługa ta różni się w zależności od firmy, z jaką współpracujemy, a także od naszych potrzeb. Wszelkie szczegóły warto więc sprawdzić przy podpisywaniu umowy.
Zazwyczaj jednak zasady to:
- na początek współpracy płacona jest kaucja, a dalsze opłaty pobierane są w rozliczeniu miesięcznym,
- zazwyczaj koszty wynajmu pokrywają takie opłaty, jak rejestracja, ubezpieczenie, przegląd, czy likwidację określonych usterek.
Czy wynajem długoterminowy auta się opłaca?
Wynajem długoterminowy jest ciekawą opcją, którą należy jednak dopasować do naszej indywidualnej sytuacji. Konieczne jest więc przeprowadzenie szczegółowy kalkulacji, które pozwolą nam podjąć właściwą decyzję.
Praktyka pokazuje, że w przypadku przedsiębiorców szczególnie korzystny jest wynajem długoterminowy aut bez limitu kilometrów. Opcja ta jest bowiem wygodna w finansowaniu, kompleksowa i elastyczna, jeśli chodzi o warunki. Opcja długoterminowego wynajmu pojazdu jest polecana nawet w przypadku młodych kierowców, kierowców z historią wypadków, a także w przypadku osób mieszkających w dużych miastach.
Najem długoterminowy samochodów może stanowić alternatywę dla leasingu. Wypożyczając auto, nie powstaje zobowiązanie związane z jego wykupem.